طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنش گرا (Responsive Web Design) اصطلاحی است برای وب سایت هایی که ظاهرشان برای مشاهده بهتر در تمامی اندازه های صفحه نمایش ها مانند تلفن های همراه، تبلت ها، دسکتاپ ها و … تغییرر می کند تا با آنها سازگار باشد. بعضا به طراحی سایت های ریسپانسیو، طراحی وب تطبیقی (RWD) یاا طراحی وب سیال نیز می گویند.

وب سایت هایی که به صورت ریسپانسیو طراحی نمی شوند، هنگامی که کاربران با صفحه نمایشی متفاوت از صفحه نمایش طراحی شده، مثلا موبایل یا تبلت وارد سایت می شود، وب سایت به صورت مناسب برای وی به نمایش در نخواهد آمد و اسکرول می خورد. هنگامی که یک سایت اسکرول داشته باشه، برای جابجایی در سایت کاربران به مشکلات زیادی برخورد خواهند کرد.

در گذشته طراحی سایت دو بار انجام میشد. یک بار برای کامپیوتر و لپ تاپ و یک بار نیز برای موبایل. اما با وجود طراحی سایت های ریسپانسیو دیگر نیازی به این کار نیست و به صورت خیلی ساده و فقط با یک بار طراحی می توان از اضافه کاری در طراحی سایت جلوگیری کرد.
طراحی سایت ریسپانسیو به این صورت است که با استفاده از یک اسکریپت، اندازه صفحه نمایش کاربر که با آن بهه مشاهده وب سایت پرداخته است بدست می آورد. اینن اسکریپت هر دستگاهی مانند موبایل، تبلت و یا یک لپ تاپ را میی تواند تشخیص دهد و سپس با استفاده از CSSS سایت را در اندازه و فرمت مشخص شده، نمایش دهد.

در طراحی سایت های ریسپانسیو جهت سازگاری سایت با صفحه نمایش های کوچکتر، اندازه تصاویر کاهش و متن وب سایت بزرگتر می شود. منو ها بجای قرارگیری به صورت افقی، به یک حالت کشویی عمودی تغییر می کنند.

در صورتی که یک بار طراحی سایت به صورت ریسپانسیو انجام شود، هنگام درج مطلب دیگر نیازی نیست برای گوشی های موبایل دوباره مطلب را منتشر کنید. یعنی با آپدیت و بروزرسانی وب سایت، برای تمام دستگاه ها محتوای جدید قابل رویت است. همچنین سایت های ریسپانسیو در تمامی صفحه نمایش ها به درستی نمایش داده می شود. گاهی اوقات سایت های نسخه موبایلی وقتی در تبلت ها دیده می شوند کوچکتر از اندازه ایده آل دیده می شوند ولی در سایت های ریسپانسیو این مشکل وجود ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *